• Szkolny Turniej Warcabowy

     Szkolny Turniej Warcabowy

    W dniach 29, 30 marca 2022 roku w naszej szkole odbył się I Szkolny Turniej Warcabowy klas I – III. Po wielu tygodniach przygotowań w  zmaganiach  wzięło udział 40 uczniów z klas młodszych.

    Celem tego turnieju była popularyzacja gry w warcaby wśród dzieci oraz wyłonienie najlepszych graczy. Ta niezwykle pasjonująca, wymagająca logicznego myślenia gra planszowa,  przyciąga niczym magnez coraz to młodszych graczy.

    Podczas rozgrywania partii warcabowych widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi. Nad przebiegiem rozgrywek czuwały panie : Iwona Przeździak, Joanna Klinicka oraz Marlena Miliszewska. 

    Oto wyniki naszych rozgrywek:

    I miejsce – Oliwier Rytwiński – uczeń klasy I a,

    II miejsce ex aequo – Piotr Kozłowski – uczeń klasy II,

                                           Dawid Falko – uczeń klasy III b,

                                           Wiktor Drejer – uczeń klasy III b

    III miejsce – Julian Rzodkiewicz – uczeń klasy II.

    Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy – dyplomy gratulacyjne.

    Mamy nadzieję, że ten turniej na stałe wpisze się w kalendarz imprez w naszej szkole.   

                                                    Organizatorki : Iwona Przeździak, Joanna Klinicka

                          

     

  • Międzynarodowy Dzień Lasów i Dzień Wiosny  

    Międzynarodowy Dzień Lasów i Dzień Wiosny  

    21 marca 2022 roku celebrowaliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów, ustanowiony przez ONZ. Ma on na celu promowanie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia dla nas i naszej planety oraz sposobów na ich ochronę. W Szkole Podstawowej w Wieliczkach to święto jest elementem projektu Erasmus+ „In Harmony with Nature” i zostało przygotowane przez jego koordynatora Elżbietę Karaś, nauczycielkę biologii Iwonę Przeździak oraz Samorząd Uczniowski pod egidą Katarzyny Szczęsnowicz , Tomasza Karnieja i Karola Warsewicza. W imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły, którzy w tym dniu przyszli w różnobarwnych  strojach z własnoręcznie zrobionymi emblematami, wyróżniającymi poszczególne zespoły klasowe.
    Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali konkurencje sportowe, które są stałym punktem obchodów Dnia Wiosny. Wszystkie klasy wykonały plakaty dotyczące lasów, ekosystemów i  ochrony przyrody. Spotkanie z leśnikiem - Panią Wiolettą Kwietniak - uświetniło obchody Międzynarodowego Dnia Lasów. Przygotowana została prezentacja dotycząca zachowania się w lesie, ochrony gatunków i działalności nadleśnictwa. Uczennice klasy piątej – Kornelia Woronko i Antonina Paczyńska - przeprowadziły wywiad z panią leśnik w ramach doradztwa zawodowego. Poza tym młodzież odgadywała nazwy zwierząt, rozpoznawała tropy, a konkurencją, która wzbudziła ducha rywalizacji, było ekologiczne koło fortuny.
    Na zakończenie odtworzona została piosenka Michaela Jacksona „Earth Song”. Najlepsze klasy zostały uhonorowane nagrodami w postaci wycieczki do siedziby Wigierskiego Parku Narodowego, Muzeum Wigier i zaplanowana została wyprawa ścieżką ekologiczną, która wiedzie wokół jeziorka Suchar I. Na trasie ścieżki znajduje się kilka siedlisk leśnych występujących na terenie WPN: grąd, łęg, bór mieszany i bagienny, a także stanowisko archeologiczne z epoki kamienia.
    Impreza ta zintegrowała nie tylko klasy, ale również całą społeczność szkolną, a atmosfera świetnej zabawy pozostanie długo w pamięci.


    Elżbieta Karaś

    Uczniowie klas młodszych również mieli bardzo urozmaicony Pierwszy Dzień Wiosny.  Do tej imprezy przygotowywali się już od paru dni zgodnie z planem opracowanym przez nauczycieli- Iwonę Przeździak i Joannę Klinicką. Najpierw tworzyli w klasach instrumenty  perkusyjne ( „hałaśniki” ) według własnych pomysłów z plastikowych opakowań po napojach, grochu, kaszy, drewienek, kapsli, itd. Kolejnego dnia , pracując w grupach, tworzyli gaiki lub stroiki na głowy.  21 marca impreza rozpoczęła się na hali sportowej przedstawieniem pt.: „Dzień dobry, wiosno”. Uczniowie klas III b i II przedstawili zwyczaje związane z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy. Następnie odbył się  wiosenny turniej sportowy  „ Powitanie wiosny na wesoło”. Dzieci musiały wykazać się sprawnością, sprytem, zręcznością i dokładnością podczas konkurencji sportowych. Przy aktywnym dopingu wszyscy bawili się wspaniale. Na zakończenie  uczniowie otrzymali słodkie niespodzianki. Po chwili odpoczynku dzieci wyruszyły na barwny i głośny przemarsz przez wieś. Wykorzystały tu wykonane własnoręcznie instrumenty perkusyjne,  kolorowe gaiki. W ten  sposób pożegnały zimę i powitały radośnie wiosnę. Dalsza część tego wesołego dnia przebiegała w poszczególnych klasach. Uczniowie podzieleni na grupy tworzyli klasowe gazetki związane z powitaniem wiosny. W trakcie pracy śpiewały piosenki o tematyce wiosennej.

                                                                                                                       Iwona Przeździak, Joanna Klinicka

     
     

  • Prezentacja I LO w Olecku

  • Szczepienia dziewcząt przeciw HPV

    Szanowni Rodzice/Opiekunowie!

     

    Uprzejmie informuję, że Powiat Olecki wraz z 3 gminami podjął decyzję o wspólnej realizacji w 2022 roku „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2019 – 2024 w powiecie oleckim”.
    W ramach programu zostaną przeprowadzone bezpłatne szczepienia 14 – letnich (urodzonych w 2008 r.) dziewcząt przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), typ 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 - odpowiadającego za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.

    Program posiada pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych
    i Taryfikacji.

    Szczepieniem może zostać objętych 68 dziewcząt zamieszkałych na terenie Powiatu Oleckiego.

    Planowany koszt realizacji programu, tj. 50.053,44 zł w całości zostanie sfinansowany z budżetu: Powiatu Oleckiego, Gminy Kowale Oleckie, Gminy Wieliczki i Gminy Świętajno. Rodzice, czy też opiekunowie prawni nie poniosą żadnych kosztów szczepienia.

    W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem, na który chorują kobiety. Każdego dnia aż 10 Polek słyszy diagnozę
    – „Ma pani raka szyjki macicy”, niestety 5 z nich umiera. W niechlubnej statystyce zachorowalności na raka szyjki macicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie.

    Szczepienie przeciw wirusowi HPV jest rekomendowane przez specjalistów światowych i polskich towarzystw medycznych (m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego) oraz Światową Organizację Zdrowia. Szczepienie te jest umieszczone w Kalendarzu Szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia.

    W ramach otwartego konkursu ofert został wyłoniony Realizator powiatowego programu zdrowotnego. Została nim Olmedica w Olecku Sp. z o.o., która przeprowadzi szczepienia na terenie 3 gmin, tj. jak najbliżej miejsca zamieszkania dziewcząt.

    Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego szczepienia. Udział dziecka
    w programie wymaga zgody rodzica/opiekuna prawnego.

    Rodzice/opiekunowie 14 – letnich dziewcząt (ur. w 2008 r.), którzy podejmą decyzję o zaszczepieniu, proszeni są o uzupełnienie załączonego wniosku o bezpłatne szczepienie dziecka/podopiecznej w 2022 roku, w ramach Programu. Wnioski są dostępne na stronie internetowej: Powiatu Oleckiego, Gminy Kowale Oleckie, Gminy Świętajno, Gminy Wieliczki.

    Uzupełniony wniosek należy przekazać/przesłać w terminie do 08-04-2022 r.
    do urzędu/jednostki, która/y będzie przygotowywać listę dziewcząt do szczepienia
    z terenu danej Gminy.

    W przypadku, kiedy dziewczęta zamieszkują na terenie Gminy:

    1. Kowale Oleckie, wniosek należy dostarczyć do: Urzędu Gminy w Kowalach Oleckich, ul. Kościuszki 44, 19-420 Kowale Oleckie.
    2. Świętajno, wniosek należy dostarczyć do: Urzędu Gminy w Świętajnie,
      19-411 Świętajno.
    3. Wieliczki, wniosek należy dostarczyć do: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
      w Wieliczkach, ul. Lipowa 10, 19-404 Wieliczki.

    Udział dziecka w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień, Państwa (Rodzica/Opiekuna prawnego) zgody i poprzedzony będzie badaniem lekarskim.

    Więcej informacji o tematyce HPV na stronie:

    http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/2/#co-to-jest-hpv

    http://koalicjarsm.pl/

    Program i informacje o jego realizacji dostępne są na stronie www.powiat.olecko.pl . Szczegółowe informacje dostępne są również pod nr telefonu 87 7391865 (pn. - pt., w godz. 7.30 - 15.30).

  • Pomoc Ukrainie

    Zespół Szkolno  - Przedszkolny w Wieliczkach

    włącza się w pomoc mieszkańcom Ukrainy

    w tak trudnym dla nich czasie.

    Pragniemy z całego serca pomóc i wesprzeć ludzi potrzebujących pomocy.

    Przyłączamy się do zbiórki w postaci darów rzeczowych.

    Zbierane będą m.in.:  

    • żywność, ale tylko ta długoterminowa, jak makaron, ryż, konserwy itp.
    • środki higieny osobistej, takie jak pasty do zębów, bielizna, pieluchy, ręczniki papierowe, papier toaletowy,
    • świece, baterie

    W szkole przynoszone produkty będą zbierane w świetlicy szkolnej 

  • Gminny Konkurs Profilaktyczny " Stop uzależnieniom"

     Wójt Gminy Wieliczki

    we współpracy Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wieliczkach

    oraz Zespołem  Szkolno-Przedszkolnym w Wieliczkach

     

    Zaprasza uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach do udziału w Gminnym Konkursie Profilaktycznym
    pt. „ Stop uzależnieniom”. 

    Celem konkursu jest:

    − kształtowanie i promowanie pozytywnych norm i wartości społecznych;
    − promowanie zdrowego stylu życia wolnego od alkoholu, narkotyków, uzależnień
        behawioralnych i przemocy;
    − promowanie wspólnych, bezpiecznych form spędzania wolnego czasu;
    − zwiększanie obszaru świadomości o zagrożeniach od uzależnienia od alkoholu, narkotyków   i  uzależnień behawioralnych;
    − kształtowanie odpowiedniej postawy wobec własnego zdrowia i relacji w rodzinie.

    Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:
    − Kategoria I – indywidualne prace uczniów klas I-IV
    − Kategoria II – indywidualne prace uczniów klas V-VIII

       Wykonane własnoręcznie prace wraz z wypełnioną  kartą zgłoszenia uczestnika konkursu należy  dostarczyć  do Urzędu Gminy w Wieliczkach  pokój nr 13 lub do pedagog szkolnej pokój nr 31 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach w terminie do 14 marca 
    ( poniedziałek) 2022 roku.

     

            Więcej informacji można uzyskać  zapoznając się z regulaminem konkursu zamieszczonym na stronie internetowej  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach pod adresem: Urzędu Gminy w Wieliczkach www.wieliczki.pl        

     

    Wójt Gminy Wieliczki

    /-/ Jarosław Kuczyński

    Do pobrania:

    Karta_zgloszenia.docx

    Regulamin_konkursu.pdf

    Regulamin_konkursu.docx​​​​​​​

  • Wyprawa do perły Bałkanów –  Macedonii Północnej

    Wyprawa do perły Bałkanów –  Macedonii Północnej

    Pandemia COVID – 19 spowodowała, że dwa lata musieliśmy czekać na kolejne spotkanie uczestników projektu  „In Harmony with Nature”.  W końcu w pierwszej połowie grudnia 2021 r. uczniowie: H. Leyk, Z. Szulc,  F. Banaś, W. Klimaszewski, K. Jurczyk wraz z nauczycielami: p. E. Karaś i p. E. Wasilewską – Ciwoniuk wyjechali do Macedonii  Północnej zrealizować kolejne zadania projektowe.  

    Pierwszego dnia pobytu  zwiedziliśmy szkołę gospodarzy - Petar Pop Arsov w Skopje. Uczniowie zaprezentowali przygotowany m.in. z tradycyjnych macedońskich tańców występ, później zaprosili na warsztaty, podczas których mieliśmy okazję lepiej się poznać, opowiedzieć o sobie, swoich zainteresowaniach, miejscach, z których pochodzimy i gdzie się uczymy.  

    Kolejnego dnia – 7 grudnia –  Macedończycy pokazali nam ważne dla siebie miejsca. Wycieczka z przewodnikiem po stolicy kraju pozwoliła dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o Skopje. Tragiczna historia zapisana jest w zegarze, którego wskazówki zatrzymane są na godzinie 5.17. O tej godzinie  26 lipca 1963 roku miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi o ogromnej sile. Z wielkim trudem udało się odbudować stolicę. Stary dworzec kolejowy to dziś Muzeum Miasta Skopje i symbol wielkiego kataklizmu.

    Kolejną atrakcją był najstarszy zachowany most w Skopje, pochodzący z czasów osmańskich. Ta ponad dwustumetrowa kamienna budowla na rzece Wardar dzieli stolicę Macedonii na dwa światy: na południu z nowoczesnymi dzielnicami, na północy - stara część miasta pełna orientalnego uroku.  Te oryginalne widoki będące niemal na wyciągnięcie ręki były po prostu cudowne, pozwalały zapomnieć o wszystkich problemach i rozkoszować się chwilą.

    Następnym punktem zwiedzania był Dom Pamięci Matki Teresy, wybudowany w miejscu kościoła, w którym święta została ochrzczona. Do najcenniejszych pamiątek należą niewątpliwie świadectwo chrztu Matki Teresy, fragmenty ręcznie pisanych modlitw z lat 80., pamiętników i notatek, nagrody, w tym ta najważniejsza – Pokojowa Nagroda Nobla.

    Później udaliśmy się do zbudowanej w XIX wieku prawosławnej cerkwi św. Spasa. W jej wnętrzu podziwialiśmy kunsztownie wykonany ikonostas z drewnianymi rzeźbami.

    Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Walki Macedońskiej. Zgromadzone w nim eksponaty związane są z historią, kulturą i działalnością rewolucyjną Macedończyków oraz ich doświadczeniami na drodze do zjednoczenia i stworzenia niepodległego państwa macedońskiego. Do najważniejszych eksponatów należy kopia Deklaracji Niepodległości podpisanej w 1991 r., dzięki której Macedonia zaliczana jest do najmłodszych państw w Europie.

            8 grudnia wyjechaliśmy poza Skopije – do niewielkiej miejscowości na wschodzie Macedonii – Negrevo, w której spędziliśmy czas w Educational Centre for Nature Conversation. Placówka w niecodzienny i oryginalny sposób uczy o znaczeniu przyrody i promuje bioróżnorodność regionu. Dzięki zorganizowanym tam zajęciom dowiedzieliśmy się np. czym są chmury, jak powstają te deszczowe, o lokalnie występujących roślinach i zwierzętach, w tym o rosiczce okrągłolistnej, która jest endemicznym gatunkiem w tej części kraju. Oprócz zajęć teoretycznych mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach: zrobiliśmy z kartonu po soku lub mleku i paru innych rzeczy domek dla ptaków.

    Dzień później kontynuowaliśmy poznawanie i podziwianie przyrody Macedonii Północnej. Główną atrakcją był Kanion Matka i Jaskinia Vrelo. Jak się okazało, otaczająca nas piękna, zielona sceneria i czysta woda to efekt współpracy natury i człowieka, bowiem  Kanion Matka jest sztucznym jeziorem, utworzonym przez postawienie zapory wodnej. Po jego obu stronach rozciągają się niewysokie pasma górskie, zalesione i pokryte kamienistymi szlakami. Na  terenie kanionu znajdują się głębokie studnie i jaskinie, a najbardziej znaną i najgłębszą podwodną w Europie, jest Jaskinia Vrelo, do której dostaliśmy się, płynąc łódkami. Jaskinia składa się z dwóch części: nadwodnej i podwodnej. W jej początkowej  części znajdują się dwa jeziorka oraz duża liczba stalaktytów i stalagmitów. Największe wrażenie wywarł duży, znajdujący się pośrodku jaskini, zwany „Szyszką sosnową” ze względu na kształt. Dalej korytarze są całkowicie zalane wodą

    Piąty dzień naszej przygody, czyli 10 grudnia, rozpoczęliśmy od zwiedzania ZOO w Skopje. Dzięki przewodnikowi, który w przystępny i ciekawy sposób opowiadał o jego mieszkańcach, dowiedzieliśmy się, że ogród zoologiczny zajmuje powierzchnię 12 hektarów i jest domem dla 500 zwierząt reprezentujących 85 gatunków z Europy i Afryki. Zaciekawieni tak dużą ilością przedstawicieli fauny zaczęliśmy zwiedzanie. Powitały nas różowe flamingi, a już kilka kroków dalej dumnie prężył się gepard. Tuż za rogiem swoją energią i zwinnością popisywały się niewielkie małpki. Przewodnik barwnie opowiadał nam o każdym mijanym gatunku, jego pochodzeniu i upodobaniach. Podczas zwiedzania spotkaliśmy zwierzęta znane i widziane przez nas na co dzień, np. konie, świnie, kozy, barany, różnorodne ptaki i gady, a także te całkiem dla nas egzotyczne: lwy, hipopotamy, krokodyle, żyrafy, pingwiny, bawoły, niedźwiedzie. Poznaliśmy kilka gatunków reprezentujących świat wodny. Zwiedzanie ogrodu zoologicznego zajęło nam  około dwóch  godzin i była to nie lada atrakcja dla miłośników fauny świata.

    Kolejnym zaplanowanym przez organizatora punktem  była wizyta w Macedonian Museum of Natural History. Niestety, zwiedzanie tego obiektu nie powiodło się, gdyż zalała go woda. W ramach rekompensaty zaoferowano nam zwiedzanie małego parku dinozaurów. Zobaczyliśmy tam różne repliki prehistorycznych stworzeń.

     11 grudnia był ostatnim dniem naszego pobytu w Macedonii. Mieliśmy zaplanowany wyjazd do Ochrydy, miasta uważanego za najładniejsze w Macedonii, leżącego na granicy z Albanią. Pierwszą atrakcją  było zwiedzanie miejscowego targu. Można tam było kupić wszystko, począwszy od jedzenia, poprzez ubrania, a kończąc na biżuterii. Następnie zobaczyliśmy znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone granicą między Albanią a Macedonią Północną. Widok nas zachwycił, nie można było oderwać oczu od jego piękna. Kolejnym punktem było zwiedzanie cerkwi św. Klemensa z obrazami i malowidłami starocerkiewnymi oraz grobem jednego z największych świętych na Bałkanach.

    Dzięki udziałowi w projekcie i wyjazdowi zdobyliśmy nieocenione doświadczenie: możliwość rozwijania umiejętności językowych, poznawanie kultury i historii Europy, integracja rówieśników z różnych krajów, a wszystko to w jak najbardziej naturalnych okolicznościach, czego nie zastąpią nowoczesne technologie czy tradycyjna nauka.

    Hanna Leyk, Zuzanna Szulc,  Filip Banaś, Wojciech Klimaszewski, Kacper Jurczyk

     

     

     

     

  • Boże Narodzenie

  • "Zapobiegajmy pożarom" - wyniki konkursu

    "Zapobiegajmy pożarom" - wyniki konkursu

    Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  „Zapobiegajmy pożarom" na etapie powiatowym  wyróżnienie otrzymała  uczennica naszej szkoły – Monika Malinowska z klasy  III b.  Praca została zakwalifikowana do konkursu na szczeblu wojewódzkim w Olsztynie. Udział w konkursie brali także:  Maciej Jurewicz kl. III b, Antoni Chełmiński kl. III b i Wiktoria Wolniewicz kl. III b. Na konkurs wpłynęło ogółem 98 prac, więc sukces jest naprawdę duży. Gratulujemy.

                                                                                                                                                   Iwona Przeździak

  • Święto Niepodległości

    Święto Niepodległości

    10 listopada 2021r. uczniowie klas: VIIIa (G. Kozłowska, J. Sulżycka, O. Przekop, K. Jurczyk , K. Kłoczko), Va (M. Kuczyńska , A. Paulako, A. Wojnowska, K. Woronko) oraz Ia (B. Kuczyński) zabrali całą społeczność szkolną w historyczną podróż z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Komentowali oni przełomowe wydarzenia w dziejach naszego narodu, zatrzymując się na stacjach: Niewola, Powstania, I wojna światowa, Wolność. Dopełnieniem słów o  pełnej trudów historii Polaków i ich walecznej postawie była oprawa muzyczna przygotowana przez p. Izabelę Czapuryn, pod której kierunkiem uczniowie: N. Słabińska, A. Rucińska, W. Baranowska, A. Krajewski, M. Czapuryn, A. Drejer, M. Bruzgo, M. Gładyszewska,  J. Jabłońska, M. Kalicka wykonali „Rotę”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Pierwszą brygadę”.

    Apel, choć dotyczył niełatwych kart naszej historii, zakończył się optymistycznym akcentem – przedstawiciele wszystkich klas na tle refrenu „Tanga na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” przykleili białe i czerwone serduszka wokół stacji „Wolność”. W ten symboliczny sposób odpowiedzieli na słowa podsumowujące spotkanie, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość.

    Na  koniec dyrektor  szkoły – p. Marek Dobrzyń – podziękował wszystkim uczniom oraz nauczycielom przygotowującym apel – p. Jolancie Motulewicz i p. Izabeli Czapuryn za piękną, wzruszającą lekcję historii w przededniu  103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

     

  • Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie w Olecku

    27 października 2021r. uczniowie klasy 3b uczestniczyli  w zajęciach edukacyjnych  w Nadleśnictwie  w Olecku. Zajęcia prowadziła pani  Wioleta – pracownik Nadleśnictwa. Zapoznała uczniów z pracą,  którą wykonuje i omówiła zasady zachowania się w lesie. Uczniowie pozyskali informacje na temat lasów liściastych, iglastych i mieszanych. Pani   Wioleta ciekawie   opowiadała o zwierzętach żyjących  w naszych lasach. Informacje te pozyskiwała też od uczniów, którzy  wykazywali się dużą znajomością tematu. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się liczne eksponaty zwierząt leśnych, których nie widują  w szkole i które mogli dotknąć własną dłonią i przyjrzeć się im z bliska. Wspólnie rozpoznawali i nazywali zgromadzone okazy. Wsłuchiwali się w odgłosy ptaków i zwierząt.

    Taką ciekawą lekcję uczniowie zapamiętają na długo.

                                                                                                                   Iwona Przeździak

  • Święto szkoły. Dzień Edukacji Narodowej. Ślubowanie pierwszoklasistów

    14 października 2021 r.  odbył się uroczysty apel przygotowany przez p. Ewę Wasilewską –Ciwoniuk, p. Krystynę Duba, p.  Halinę Bielecką, p.Teresę Zeniuk i p. Katarzynę Szczęsnowicz.  Podczas montażu słowno-muzycznego uczniowie nie tylko uczcili pamięć patrona szkoły św. Jana Pawła II, ale także wyrazili wdzięczność dla pedagogów za ich trud, pracę i zaangażowanie.

     Tego dnia  również pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a po symbolicznym pasowaniu stali się  pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

    Następnie p. Marek Dobrzyń, dyrektor szkoły, wręczył nagrody nauczycielom: p. Jolancie Waszkiewicz, p. Joannie Klinickiej, p. Iwonie  Przeździak, p. Katarzynie Szczęsnowicz oraz p. Piotrowi Bruzgo. Natomiast pani wicedyrektor Sylwii Balińskiej przyznano nagrodę kuratora oświaty.

    Na zakończenie p. Jan Kopiczko jako przewodniczący rady rodziców złożył życzenia wszystkim pracownikom z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

  • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    Nasza szkoła uczestniczy w akcji

    XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

    organizowanej w dniu 1 października 2021r. r.

    Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.

    W najbliższych dniach przypominamy sobie tabliczkę mnożenia – w domu, w szkole,

    a 01.10.2021 każdy chętny będzie mógł przystąpić do Egzaminu z tabliczki mnożenia!

    * Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.

    * Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł MT EXPERT.

     W tym roku szkolnym klasa, której uczniowie zdobędą najwięcej certyfikatów znajomości tabliczki mnożenia  wygrywa bilet zwalniający z jednej kartkówki z matematyki.

     

     

  • Doradztwo zawodowe - prezentacja CEM w Ełku

       23 września 2021 roku klasy ósme w ramach doradztwa zawodowego miały okazję spotkać się z Michałem Olenkiewiczem i Tymoteuszem Miszczakiem - absolwentami naszej szkoły, a  obecnie kadetami III roku w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Edukacji Mundurowej im. mjr. Władysława Raginisa w Ełku. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej dotyczącej naboru do placówki oraz systemu jej działania. Następnie goście zaprezentowali używany przez kadetów w czasie zajęć sprzęt m.in.: karabinki, pistolety, wyrzutnię rakiet, granaty, sprzęt radio-telegraficzny, oporządzenie taktyczne. Chętni ósmoklasiści aktywnie wzięli udział w spotkaniu, np. założyli kamizelkę kuloodporną, spróbowali złożyć rozłożoną częściowo broń palną.

    Julia Olenkiewicz

  • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

  • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

  • Nauka przez zabawę- szkolenie nauczycieli Erasmus+

    W ramach projektu „Learning is Fun“ trzy osoby z grona pedagogicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Wieliczkach miały możliwość uczestniczyć w siedmiodniowym (26.08- 1.08.2021r.) kursie pt. „Making Lessons More Interesting by Fun Activities , Games and ICT Usage” zorganizowanym w Paryżu. Koordynator- Elżbieta Karaś, Aleksandra Halama i Iwona Przeździak   poznawały najnowsze metody nauczania, pogłębiały wiedzę  na temat efektywnego i właściwego korzystania z multimedialnych zasobów edukacyjnych podczas zajęć.

    Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji uczestniczących w projekcie szkół i krajów,    z których pochodzili kursanci. Grupę tworzyli nauczyciele z Polski i Rumunii.

    Program szkolenia był bogaty, zakładał przede wszystkim poznanie innowacyjnych technik,  metod, gier i programów multimedialnych, które można wykorzystać w pracy z dziećmi na każdym etapie kształcenia. Przez kolejne dni poznawaliśmy sposoby korzystania m. in. Kahoot, Liveworksheets, code.org., Scratch.mit.edu i Coding for Kids, Forms  czy LearningApps.org. Zajęcia prowadziła pedagog z Bułgarii.

    Podczas  kursu uczyliśmy się również kodowania poprzez praktyczne wykorzystanie narzędzi np. Bee-Bot-a i Scratcha. Każdy uczestnik stworzył kilka animacji, przygotował testy interaktywne, quizy i inne materiały, które może wykorzystać na lekcji.  Poznaliśmy platformy z wieloma gotowymi materiałami , ale także możliwością tworzenia interaktywnych ćwiczeń na wszystkich poziomach nauczania.

    Integralną częścią kursu była edukacja kulturowa. Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobiła wizyta w Pałacu Wersalskim, Luwrze, Panteonie oraz Katedrze Notre Dame. Niezapomniane chwile grupa spędziła na Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnym i w Ogrodach Luksemburskich.                                                                  

    Podsumowaniem 40-godzinnego szkolenia było zaprezentowanie opracowanych przez uczestników kursu scenariuszy lekcji z  wykorzystanie poznanych  innowacyjnych metod i programów multimedialnych.

    Szkolenie było niezwykle cennym doświadczeniem, dzięki któremu uczestniczący w nim nauczyciele pogłębili umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi i technologii informacyjnych i komunikacyjnych, mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi systemów edukacyjnych i dobrych praktyk w swoich szkołach, co niewątpliwie znajdzie odzwierciedlenie w  podniesieniu jakości pracy w ich macierzystych placówkach.    

                                                                                                                Iwona Przeździak     

  • Rozkład jazdy autobusów

    Autobus szkolny:

    7.20 - Guty

    7.35 - Małe Olecko - kolonia

    7.40 - Małe Olecko - boisko

    7.42 - Nowy Młyn

    7.45 - kurs do Olecka dla osób niepełnosprawnych

    Rozkład pozostałych autobusów

    rozklad_linii.pdf

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    Serdecznie zapraszamy i witamy w nowym roku szkolnym.

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie 1 września 2021 o godz. 9.00 w sali gimnastycznej.

    O godz. 8.00 w kościele parafialnym odprawiona zostanie Msza Św. na rozpoczęcie roku szkolnego.

     

    Prosimy, aby każdy rodzic zaopatrzył swoje dziecko w maseczkę (do założenia w przestrzeni wspólnej na terenie szkoły).

     

    Przypominamy ważne zasady!

    1. Na teren szkoły mogą wejść tylko osoby, zabezpieczone maseczką, zachowując dystans.

    2. Przy wejściu do szkoły należy zdezynfekować ręce, korzystając z dozownika płynu.

    3. W przestrzeniach wspólnych szkoły należy założyć maseczkę i zachowywać bezpieczną odległość. 

    4. Uczniów klas 2-8 zapraszamy na spotkanie z wychowawcą samodzielnie, bez opiekunów.

    Z uwagi na zagrożenie epidemiczne prosimy, aby z dzieckiem - uczniem klasy pierwszej przyszedł tylko jeden rodzic.

  • Przedszkole- zebranie z Rodzicami

    31.08.2021r. o godz. 16:00 w sali gimnastycznej odbędzie się zebranie z Rodzicami dotyczące organizacji pracy Przedszkola w  roku szkolnym 2021/2022.  Serdecznie zapraszamy.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieliczkach
    ul.Lipowa 10, 19-404 Wieliczki
  • 87 521 42 36

Galeria zdjęć