Dokumenty

PROCEDURY POSTĘPOWANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIELICZKACH W PRZYPADKU UJAWNIENIA CYBERPRZEMOCY

Procedury postępowań gdy uczeń:

Sprawcą cyberprzemocy jest uczeń szkoły - Procedura I

Sprawca cyberprzemocy jest nieznany - Procedura II

Wstęp

Nauczyciel ma obowiązek reagowania na niepokojące sygnały niewłaściwego zachowania uczniów. Aby nauczyciel nie czuł się bezradny i osamotniony w swoich działaniach wprowadzono ustawowy obowiązek postępowania wg określonych przez prawo procedur dostosowanych do wymogów każdej szkoły. Właściwa reakcja, dostosowana  do sytuacji,   pozwala   zwiększyć   skuteczność   oddziaływań,   a   dobrze   przeprowadzona interwencja z zachowaniem wszelkich praw zarówno dzieci uczestniczących w zdarzeniu, jak i ich rodziców, pozwoli na pełne poczucie bezpieczeństwa w naszej szkole.

Podstawy prawne  stosowanych procedur:

1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

2. Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu   narkomanii.

3. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r.   Kodeks karny.

4.Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

5. ROZPORZĄDZENIE MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z  dnia  31  stycznia  2003 r. w sprawie szczegółowych  form  działalności  wychowawczej  i  zapobiegawczej  wśród  dzieci  i  młodzieży zagrożonych uzależnieniem.

7.  Rozporządzenie  MENiS  z  dnia  31  grudnia  2002r.  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  w  publicznych i niepublicznych szkołach i  placówkach.

8. Zarządzenie nr 590 Komendanta Głównego Policji z dnia 24 października 2003 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich.

Procedura I

Sprawca przemocy jest ze szkoły

Ujawnienie przypadku cyberprzemocy

Krok 1

Ustalenie okoliczności zdarzenia (rodzaj materiału, sposób rozpowszechniania, ustalenie sprawcy, świadków zdarzenia)

Krok 2

Powiadomienie dyrektora szkoły lub pedagoga szkolnego (zabezpieczenie dowodów)

Analiza zdarzenia przy współudziale dyrektora, pedagoga i wychowawcy

Krok 4

W sytuacji naruszenia prawa należy powiadomić policję  i/lub sąd rodzinny

Przeprowadzenie rozmowy wyjaśniającej ze sprawcą

Powiadomienie rodzica lub opiekuna sprawcy

Krok 5

Zobowiązanie ucznia do zaprzestania takiego postepowania i usunięcia materiału w sieci

Poinformowanie rodziców o dalszym postepowaniu i konsekwencjach wobec ich dziecka

Krok 6

Zastosowanie konsekwencji regulaminowych lub podpisanie kontraktu

Krok 7

Zapewnienie pomocy psychologiczno – pedagogicznej sprawcy i monitorowanie zachowania ucznia

Procedura II

Sprawca przemocy jest nieznany

Krok 2

Powiadomienie dyrektora szkoły lub pedagoga szkolnego (zabezpieczenie dowodów)

Analiza zdarzenia przy współudziale dyrektora, pedagoga i wychowawcy

Krok 4

Przerwanie aktu przemocy (zawiadomienie administratora serwisu w celu usunięcia materiału)

Powiadomienie policji / prokuratury

Krok 6

Podjęcie czynności przez policję / sąd

PROCEDURA REAGOWANIA WOBEC OFIARY PRZEMOCY

Ujawnienie przypadku cyberprzemocy

Krok 1

Rozmowa z ofiarą cyberprzemocy (wsparcie, porada)

Krok 2

Ujawnienie okoliczności zdarzenia (rodzaj materiału, sposób rozpowszechniania, ustalenie sprawców, świadków zdarzenia)

Powiadomienie dyrektora, pedagoga szkolnego

Analiza zdarzenia

Krok 5

Powiadomienie rodziców lub opiekunów prawnych poszkodowanego ucznia o zdarzeniu, o działaniach szkoły, porada i pomoc

Krok 6

Na tym etapie decydujemy czy:

- powiadamiamy policje/ sąd rodzinny,

- zapewniamy pomoc psychologiczno – pedagogiczną poszkodowanemu uczniowi.

Krok 7

Monitorowanie sytuacji ucznia